Návod na čištění sifonů svépomocí

Trápí vás nepříjemný zápach v domácnosti, který se line z kuchyňského dřezu, umyvadla nebo z vany? Na vině může být sifon zanesený nečistotami. Tento problém můžete vyřešit rozebráním a vyčištěním sifonu. Jak na to? Podrobný návod krok za krokem, včetně dalších možností čištění odpadu, na vás čeká v našem článku.

K čemu slouží sifon?

Začněme tím, co to vlastně sifon je. Sifon neboli pachový uzávěr je nedílnou součástí každého umyvadla, dřezu, vany nebo sprchového koutu a slouží k zabránění unikání zápachu. K zápachu ze sifonu může dojít ze dvou důvodů:

  1. Sifon zapáchá ve chvíli, kdy v jeho dolní části nezůstává voda. Když totiž vyschne, tak jde zápach do objektu. Pokud tedy v domácnosti často pouštíte kohoutek, k tomuto problému by dojít nemělo. Poměrně častý je ale na chatách a chalupách využívaných jen několikrát ročně.
  2. Zápach mohou kromě vody způsobovat i nečistoty, které se usadí v sifonu a začnou zde hnít.

Proč je důležité pravidelně čistit sifon?

Pravidelné rozebrání a vyčištění sifonu může být ve vaší domácnosti přínosné hned z několika důvodů. V první řadě se jedná o prevenci nepříjemného zápachu, který se může šířit po celé domácnosti. Pravidelnou údržbou sifonu můžete také předejít úplnému ucpání odpadu, které může vést až k závažnějším problémům s kanalizací, jež vyžadují zásah odborníků.

Dalším důvodem, který hraje ve prospěch pravidelnému čištění sifonu, je zlepšení průtoku vody.

Jak vyčistit sifon krok za krokem

Sifon je možné jednoduše vyčistit bez pomoci odborníka v několika krocích:

  1. Příprava: Na čištění sifonu si připravte gumové rukavice, kbelík a hadr pro případ, že by voda vytekla mimo kyblík.
  2. Zastavení vody: Před tím, než se pustíte do demontáže sifonu, zavřete přívod vody, aby nikdo nemohl nečekaně pustit vodu ve chvíli, kdy bude sifon odšroubovaný.
  3. Demontáž sifonu: I když bude voda zastavená, z odpadů vždycky nějaká voda vyteče, proto pod umyvadlo umístěte kyblík nebo jinou nádobu. Nyní můžete odšroubovat kulatou plastovou krytku a opatrně vyjmout sifon.
  4. Odstranění nečistot: Usazeniny v sifonu důkladně očistěte, například s pomocí kartáče nebo zubního kartáčku.
  5. Opětovná montáž: Poté, co sifon vyčistíte a opláchnete, nainstalujte ho zpět. Nezapomeňte ho pevně utáhnout.
  6. Kontrola těsnosti: Nakonec pusťte vodu a přesvědčte se o tom, že sifon těsní a nedochází k úniku vody.

Rozebrat a vyčistit sifon pod umyvadlem není nic složitého

Další metody čištění ucpaného odpadu

Kromě čištění sifonu existují i další způsoby, jak si poradit s ucpaným odpadem v domácnosti. Pojďme se na ně podívat:

Čištění gumovým zvonem

Pokud máte po ruce záchodový zvon, postup čištění je poměrně jednoduchý. Dřez, vanu nebo umyvadlo nejdříve napusťte teplou vodou a na hlavní výpusť přisajte zvon. Zvonem začněte rychle pumpovat, abyste vytvořili podtlak. Pumpujte tak dlouho, dokud nezačne voda odtékat. Když zvon vyndáte, vytvoří se vodní vír a voda odteče.

Čištění odpadů instalatérským perem

Čištění odpadu instalatérským perem by mělo přijít na řadu v případě, že jiné metody nezabírají a příčina ucpání je hluboko v potrubí. Tato metoda čištění odpadu vyžaduje spolupráci dvou lidí.

Domácí čistič odpadů

Při řešení problémů s ucpaným umyvadlem může pomoci i směs octu, soli a jedlé sody. Nejprve odčerpejte nebo mechanicky odstraňte vodu, která zůstává v umyvadle. Následně do odtoku vysypejte jedlou sodu v kombinaci s kuchyňskou solí a zalijte je ohřátým octem. Po nalití octa odtok ideálně zavřete, počkejte 5 minut a nakonec umyvadlo propláchněte.

Čištění odpadu chemií

Jednou z nejpoužívanějších chemikálií pro čištění odpadů je hydroxid sodný, známý také jako louh. Tato silná zásada dokáže rychle rozpustit tuky, oleje a další organické materiály, které se mohou nacházet ve vašem odpadu. Při použití této metody je však důležité dodržovat bezpečnostní opatření, jako je nošení ochranných rukavic a brýlí, a zajistit dobrou ventilaci prostoru, abyste předešli inhalaci výparů.

Čištění odpadů enzymatickými přípravky

Pokud chcete zvolit přípravky na čištění odpadu, jež jsou šetrnější k životnímu prostředí i potrubí, doporučujeme se podívat po enzymatických přípravcích určených k čištění odpadu v kuchyni. Tyto přípravky obsahují speciálně vyšlechtěné kmeny bakterií, které se živí organickým odpadem. Při jejich použití vždy postupujte podle pokynů výrobce.

Prevence problémů se sifonem a odpadem

Pokud se chcete do budoucna problémům s odpadem vyhnout, dodržujte několik preventivních opatření. Sifon ideálně jednou za dva měsíce čistěte a nepouštějte do odpadu zbytky jídla, oleje a další nečistoty, které do něj nepatří. Velmi praktickým pomocníkem jsou sítka na odpady, která zachytí větší nečistoty.

Pravidelné čištění sifonu je cestou, jak se vyhnout nepříjemnému zápachu linoucímu se po domácnosti, v některých případech ale nezbývá než přivolat na pomoc odborníky. Na čištění a údržbu kanalizace se specializuje i naše společnost Herčík a Kříž s více než 30letými zkušenostmi.

Další rady k nezaplacení

prevence ucpani odpadu v kuchyni, zbytky jidel tuky

Prevence ucpání odpadů v kuchyni

Začal vám odpad v kuchyni špatně odtékat, případně neodtéká vůbec, bublá a line se z něj nepříjemný zápach? S ucpaným odpadem v kuchyni čas od času bojuje takřka každá domácnost. Tomuto problému je však možné předcházet díky několika preventivním opatřením. O jaká opatření se jedná a co dělat, pokud se odpad přesto ucpe?

jak rychle řešit ucpání kanalizace a WC

Jak rychle a efektivně řešit havarijní ucpání kanalizace

Ucpal se vám odpad v kuchyni či koupelně nebo bojujete s přetékající toaletou? Jedná se o vůbec nejčastější problémy spojené s kanalizací. Naštěstí v řadě případů dokáží tyto nepříjemné situace vyřešit domácí metody čištění odpadu a kanalizace. A pokud nic nezabere? Profesionální firma problém zaručeně vyřeší.

ruční spirála na čištění domovních odpadů

Jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí

V článku Vám popíšeme jak postupovat při špatně odtékajícím domovním odpadu nebo ucpané kanalizaci či WC. Také se dozvíte jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí.

Ucpaná kanalizace

Nejčastější závady na kanalizaci a možné způsoby opravy

Článek o nejčastějších závadách na kanalizaci s popisem možností jejich oprav.